Nyt radioudstyr til Lyngby-Taarbæks samaritter taget i brug

Nyt radioudstyr til Lyngby-Taarbæks samaritter taget i brug

Efter 15 år var tiden inde for samaritterne i Røde Kors Lyngby-Taarbæk til at få skiftet deres radioudstyr. 

Med to flotte donationer fra henholdsvis Nordea-fonden og Johannes Fogs Fond fik de mulighed for at indkøbe nyt tidsvarende udstyr. Udstyr, som både er stabilt, langtrækkende og kan fungere uafhængigt af det mobile netværk.

Samaritterne har nu 18 nye radioer og et anlæg, som tager imod opkald og kan dirigere assistancen hen, hvor der er behov for den. De har allerede fået testet udstyret ved mange forskellige vagter. Bl.a. en af Det Kongelige Teaters forestillinger, ved Ragnarock og i Dyrehaven.

 

Nemme at bruge i pressede situationer

"Radioerne er nemme at betjene, også i pressede situationer. De fungerer også perfekt, når lydniveauet er højt, da vi har fået 'Peltor-headset', som kan bruges i særligt støjende omgivelser. Vi glæder os til at bruge radioerne de næste mange år," siger aktivitetsleder for samaritterne i Lyngby-Taarbæk, Liselotte Nylander.

Mange tak til Nordea-Fonden og Johannes Fogs Fond for de flotte donationer!