Rekordmange genbrugskroner til indsatser i Lyngby-Taarbæk

Rekordmange genbrugskroner til indsatser i Lyngby-Taarbæk

Mange glade kunder og gavmilde donorer sikrede i 2022 Røde Kors-butikken på Lyngby Hovedgade en rekordomsætning på 3,1 millioner kroner. Der er dermed godt med midler til, at Røde Kors kan give støtte til borgere i Lyngby-Taarbæk, som har behov for en hjælpende hånd.

Et forrygende 2022!

Sådan beskriver man bedst det forgangne år, hvis man spørger butiksleder Rena Bøgh fra Røde Kors-butikken på Lyngby Hovedgade.

Genbrugstøj var nemlig populært som aldrig før blandt borgerne i Lyngby-Taarbæk. Med 3,1 millioner kroner fik butikken sin største omsætning siden starten for lidt mere end ti år siden.

Hele 600.000 kroner mere end i 2021.

”Det betyder, at vi nu har endnu flere midler til vores familienetværk, besøgsvenner, vågetjeneste, julehjælp og andre lokale indsatser, som kommer mange mennesker til gavn. Det er mennesker, som bl.a. leder efter samvær, fællesskab og støtte til hverdagens udfordringer,” siger Rena Bøgh og fortsætter:

”Så vi er naturligvis glade for at have så mange dejlige kunder. Borgerne i Lyngby-Taarbæk donerer også rigtig meget kvalitetstøj til os, som vi kan sælge videre. Det skal de have tak for.”

 

Trendy blandt de unge

De mange faste kunder kommer ikke mindst igen på grund af den gode stemning i butikken, hvor der altid er tid til en snak. Men ifølge Rena Bøgh er der flere forklaringer på, at omsætningen steg så kraftigt i 2022.

Én forklaring er formentlig, at mange fik færre penge mellem hænderne på grund af de stigende priser på alt lige fra fødevarer til gas og el. Genbrugstøj til en billigere pris var derfor ekstra tillokkende.

Men butikken bliver også mere og mere populær blandt et yngre publikum.

”De unge tænker på klimaet. Og så er det også trendy at gå i genbrugstøj, fordi man har gode muligheder for at skabe sin egen personlige stil. De unge vil gerne skille sig ud og ikke nødvendigvis ligne deres kammerater,” siger Rena Bøgh.