Rikke tilser afghanere: De er ivrige efter at bidrage
De evakuerede afghanere i Center Sandholm sidder med mange bekymringer, men også med en villighed til at komme ud i det danske samfund og bidrage, fortæller Rikke Gormsen.
Rikke er til daglig frivillig i Røde Kors Lyngby-Taarbæk og trådte til her i efteråret, da asylafdelingen havde brug for sygeplejersker i Sandholm.
Opgaven var at sundhedsscreene de mange evakuerede afghanere, der kom til Danmark sidst i august og først i september 2021.
Det lå lige til højrebenet for Rikke. Hun er nemlig ikke blot pensioneret sygeplejerske. Hun har også en lang karriere i Røde Kors bag sig, ikke mindst i udlandet. I 2015 modtog hun oven i købet Florence Nightingale-medaljen for sit nødhjælpsarbejde.
Taknemmelige familier
Herhjemme - i Sandholm - mødte hun fra start taknemmelige familier, hvor mændene ofte talte flydende engelsk. De havde således arbejdet som tolke for de danske styrker eller for andre myndigheder med relation til Danmark.
Senere stiftede hun bekendtskab med de afghanere på ”danskerlisten”, som ikke nåede at komme med de sidste fly ud af Kabul.
Flere af disse kunne fortælle Rikke om deres rejse fra hovedstaden gennem Talibans tjekpoint ved den pakistanske grænse med dokumenter fra Udenrigsministeriet. Her fik de efter at være blevet udspurgt lov til at passere og blive kørt til et hotel i Islamabad, før de kom med fly til Danmark. Mange af deres tanker er dog fortsat rettet mod Afghanistan.
"Mange sidder med store bekymringer over den familie, der er blevet efterladt, og hvordan deres liv bliver under Taliban," siger Rikke.
Ivrige efter at bidrage
Men som sagt var der også mange gode historier at finde på Sandholm. Rikke husker især en meget kærlig og velfungerende familie med seks børn, som også illustrerede de meget forskellige forudsætninger, de afghanske flygtninge er ankommet med.
Hvor manden og konen var analfabeter, kunne alle de ældste børn tale engelsk.
Den ældste datter havde endda en kandidatgrad i engelsk litteratur fra universitetet i Kabul, som måske kan komme hende til gode i Danmark.
Én ting har flygtningene dog til fælles, mener Rikke:
"Mit generelle indtryk er, at afghanerne er ivrige efter at komme ud i samfundet, komme i arbejde og skole, tage fat på deres nye liv og give deres bidrag til Danmark," siger hun.